Kwestionariusz osobowości PERSO.IN

Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o nowym teście osobowości PERSO.in, który miałem przyjemność opracowywać psychometrycznie. PERSO to akronim od pięciu skal wykorzystanych w kwestionariuszu – People (Ludzie), Experiences (Doświadczenia), Responsabilities (Obowiązki), Stimulators (Stymulatory) oraz Obstacles (Trudności) odpowiadające pięciu skalom Wielkiej Piątki. W początkowej wersji była również skala kłamstwa, ale ponieważ nie była ona jednoznacznie oceniona przez sędziów kompetentnych, została wyeliminowana.

Garść informacji dla psychologów i psychometrów 🙂 Kwestionariusz okazał się mieć wysokie wskaźniki rzetelności mierzone alfą Cronbacha (wyższe lub porównywalne do skal NEO PI-R). Podobnie trafność mierzona korelacją z NEO oraz różnicami międzygrupowymi ze zmiennymi demograficznymi wykazuje, że jest to wiarygodne narzędzie do badania wymiarów osobowości. Analiza czynnikowa wskazała na wyższą wariancję tłumaczoną przez skale kwestionariusza niż w przypadku NEO (59% w porównaniu do 56%). Normy stenowe zostały opracowane na reprezentatywnej grupie liczącej ponad 1000 osób, w podziale na płeć i trzy grupy wiekowe.

Po wykonaniu testu badany otrzymuje wyczerpujący raport obszernie opisujący jego osobowość, mocne i słabsze strony, a także style funkcjonowania (raport liczy prawie 40 stron). Z pełnym przekonaniem mogę polecić PERSO.in jako narzędzie do badania w celach osobistych i zawodowych, również jako alternatywę dla tradycyjnego NEO FFI. Jestem również w trakcie certyfikacji do stosowania tego narzędzia, po jej zakończeniu będę mógł stosować kwestionariusz do diagnozy.

Przy narzędziu pracowałem od samego początku, poczynając od oceny i poprawiania skal jako sędzia kompetentny, przez określanie trafności i rzetelności w etapie pilotażowym, do opracowania norm stenowych w badaniu normalizacyjnym. Z rekomendacji: „Jestem pewien, że Pan Paweł  będzie cennym współpracownikiem i doskonale sprawdzi się jako psychometra oraz doradca w kwestiach związanych z wykorzystaniem wiedzy psychologicznej, tak jak sprawdził się podczas współpracy w naszej firmie.”. Całość rekomendacji do przeczytania tutaj:

6 responses to “Kwestionariusz osobowości PERSO.IN”

 1. Aleksandra napisał(a):

  Polecam to badanie, szczególnie osobom chcącym zwiększyć samoświadomość swoich mocnych i słabych stron.
  Po wypełnieniu testu PERSO.in uzyskałam szczegółowy raport z jasno sformułowanymi wnioskami. Miałam też okazję skorzystać z omówienia wyników (w bardzo przyjaznej atmosferze) z Panem Pawłem, który czuwał nad ich poprawną interpretacją.
  Jest to najbardziej obiektywne narzędzie do mierzenia cech osobowości jakie miałam okazję wypróbować; pokazuje nie tylko mocne strony, ale również obszary wymagające pracy nad sobą. W moim przypadku szczególnie cenna okazała się wiedza o moich predyspozycjach we współpracy z ludźmi – wierzę, że pomoże mi to w podejmowaniu właściwych decyzji co do charakteru pracy (w tym w odrzucaniu propozycji które nie są z nimi spójne). Osoby mi bliskie potwierdzają, że wyniki testu rzeczywiście odzwierciedlają to jaka jestem 🙂 dlatego warto.

 2. Michał napisał(a):

  Ciekawy test, ułatwia poukładanie sobie w głowie, jak opisać siebie. Pomocne zarówno w rekrutacji do nowej pracy, jak i tworzeniu profilu na portalu randkowym 😉 Bardzo wartościowe było omówienie wyników z psychologiem – dowiedziałem się, co właściwie zbadaliśmy, jak czytać wyniki i na które elementy zwrócić szczególną uwagę.

 3. Agnieszka napisał(a):

  Miałam okazję wypełnić PERSO.in oraz otrzymać informację zwrotną. Z punktu widzenia Psycholożki mogę śmiało napisać, że ten test jest bardziej rozbudowany od tradycyjnego testu osobowości i daje bardzo dobry wgląd w siebie. Informacja zwrotna jest pogłębiona i pozwala na refleksję nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. Z rozmowy z Panem Pawłem wynika również, że PERSO.in został bardzo rzetelnie przygotowany z zachowaniem odpowienich norm i wskaźników psychometrycznych. Polecam 🙂

 4. […] informacji oraz opinie osób, które przebadałem tym narzędziem, temat możesz znaleźć w tym poście). Kwestionariusz oparty jest o wielokrotnie przebadany pięcioczynnikowy model osobowości zwany […]

 5. Krzysiek napisał(a):

  Możliwość skorzystania z kwestionariusza PERSO.IN wygrałem na charytatywnej aukcji allegro. Z początku podchodziłem do tego bardziej jak do ciekawostki ale szedłem w to dalej. Uzupełniłem ankietę, spotkałem się z Pawłem na omówienie wyników. Ku mojemu zaskoczeniu stwierdziłem że PERSO.IN naprawdę działa. W raporcie znalazłem wiele prawidłowości i prawdy o mnie samym wielką wartością dodaną jest to że oprócz wskazania mocnych i słabych stron w badanych obszarach mieści się tam wiele praktycznych wskazówek (które wzbogaca spotkanie z Pawłem) co robić by żyć w harmonii z samym sobą. Raport daje też wielką świadomość o sobie co można wykorzystać w pracy nad sobą, Naprawdę szczerze polecam to narzędzie ponieważ daje ono niezapomniane doświadczenie i odpowiednio wykorzystane – wskazuje kierunki pracy nad sobą.

You must be logged in to post a comment.